- Hem »
- Belysningsstyrning
- » 230 systemet
- » Ljussensor LS233UH
Beskrivning
Allmänt
LS-233 UH är en ljussensor avsedd för inkoppling i system för närvarostyrd belysning med närvarodetektorerna PD-230, AD-232 och strömförsörjningsmodul PS-230. PD-230 är en IR-detektor och AD-232 är en akustisk detektor. Detektorerna är avsedda för installation med delat montage och får endast anslutas till strömförsörjningsmodul PS-230. Systemet är avsett för styrning av belysningsarmaturerna på effektsidan.
Funktion
Ljussensorn kan användas för utomhusbruk och fuktiga inomhusmiljöer och placeras där ljusnivån ska mätas och ansluts till systemets detektorslinga. LS-233 kan också konfigureras i läge ”Twilight” (skymning) och fungerar då som ett skymningsrelä, som nattetid ”åsidosätter” alla detektorer och tvingar belysningen att vara i tänt läge så länge det är mörkt.
Egenskaper:
- Ljussensor för närvarostyrning
- Passar till PD-230 och AD-232
- Utomhusbruk
- IP-65
Teknisk specifikation
Filmer
Dokument och filer
-
Varumärke: ExtronicE-nummer: 13 017 77 Borrmall för håltagning i Scheiders Exxact blindlock E-n...Art nr. 13072
-
Varumärke: ExtronicE-nr: 1301722 PDC43 CASAMBI är en passiv infraröd utanpåliggande tak-detekto...Art nr. 13222
-
Varumärke: Extronic6310845 E63 108 45 Denna bordsläsare med USB-anslutning läser Mifare DESFir...Art nr. 17571
-
Varumärke: ExtronicVitt vinklat väggfäste för Accessy tagg.Väggfäste för att underlätta avläsnin...BeställningsvaraArt nr. 12802