- Hem »
- Larm & Säkerhet
- » Detektorer
- » Garagemagnetkontakt 450 TF
Beskrivning
En magnetkontakt utförd helt i aluminium för att klara stora påfrestningar. Magnetkontakten är gjord för att användas på tipportar, men går även att använda i många andra applikationer där krav på hög miljötålighet föreligger.
Kontaktfunktionen utgörs av ett tungelement med brytande funktion (NC), extrem hög känslighet vilket medger stora toleranser i avståndet mellan kontakt och magnet. Maximalt avstånd mellan kontakten och magneten är hela 85 mm.
Ansluts med en meter lång anslutningskabel med fyra ledare och sabotageslinga. De skalade kablarna är larmslingan. En skyddsslang till anslutningskabeln medföljer.
Teknisk specifikation
Teknisk specifikation:
| Max. ström: | 500 mA |
| Manöveravstånd: | Max. 85 mm |
| Kapslingsklass: | IP65 |
| Arbetstemperatur: | -25 till +55°C |
| Mått (L x B x H): | Kontakten 180 x 45 x 14, magneten 103 x 45 x 30. |
:
Filmer
Dokument och filer
Andra produkter från samma varumärke
-
Varumärke: VimoIndikeringstablå med två lysdioder med följande färger grön och röd och med s...Art nr. 20520
-
Varumärke: VimoIndikeringstablå med tre lysdioder med följande färger grön, gul och röd och ...Art nr. 20521
-
Varumärke: VimoMagnetisk kontakt med hus av gjuten aluminium för ytmontering, perfekt för in...BeställningsvaraArt nr. 14521
-
Varumärke: VimoDörrhållarmagnet med fot klarar att hålla:50 Kg vid 24 V ca 50 mA25 Kg vid 12...Art nr. 21600