- Hem »
- Larm & Säkerhet
- » Detektorer
- » Kombinationsdetektorer
- » Kombidetektor unum DT AM IR/MW med övertäckningsskydd
Beskrivning
Detektorn unum DT AM har samma fina egenskaper som unum DT PI som beskrivits tidigare och har dessutom övertäckningsskydd. Rörelsedetektorerna unum DT AM har den senaste tekniken för dubbeldetektering, husdjurimmunitet och övertäckningsskydd. Bevakningsområdet är 12 m.
På kretskortet finns ändmotstånd och önskat värde väljs enkelt med byglar.
Övertäckning detekteras samtidigt på två sätt: Det första är en förändring av den normala balansen mellanlarmsignal från den infraröda detektorn och den mikrovågssignal som är dämpad för att minimera effekten av kontinuerligt rörliga objekt som bara kan påverka signalenfrån mikrovågsdetektorn. Denna funktion kan kopplas bort med en bygel.
Det andra baseras på övervakning av ett område inom en meter från detektorn. Om en person kommer in i detta område aktiveras övertäckningsskyddet.
Teknisk specifikation
| Spänning: | 8 - 16 VDC. |
| Ström: | 18 mA vila vid 12 VDC. |
| HF-skydd: | 20 V/m, 10-1000 MHz; 10 V/m, 1-2 GHz. |
| Mikrovågsfrekvens: | Ca 10 GHz, se märkning. |
| IR-sensor: | Pyroelektriskt dubbelelement. |
| Larmrelä och övertäckningsskydd: | Halvledarrelä (NC) 100 mA vid 30 VDC. |
| Sabotagebrytare: | NC-kontakt 50 mA @30 Vcc. |
| Vitljusimmunitet: | 6500 lux. |
| Lagringstemperatur: | -40 till +60 °C. |
| Pulsräkning: | 2 eller 3 rörelser. |
| Arbetstemperatur: | -10 to +55 °C. |
| Mått (H x B x D): | 113 x 60 x 45 mm. |
Filmer
Dokument och filer
-
Varumärke: Kseniaunum-X DT X5 BUS är en professionell bussansluten kombidetektor för centralap...Art nr. 12354
-
Varumärke: KseniaVelum-C wls - radiobaserad ridådetektor med kombinationsteknik (IR/MW) och A...Art nr. 12267
-
Varumärke: KseniaE 6310390 Antenn 4G med 5m kabel och magnetfot. Avsedd för lares 4.0 i metal...Art nr. 12225
-
Varumärke: Kseniaauxi10 auxi 10 IN är ett expansionskortl som utökar antalet ingångar till ce...Art nr. 12166