- Hem »
- Larm & Säkerhet
- » Detektorer
- » Magnetkontakter
- » Magnetkontakt MC-446
Beskrivning
MC 446 är en magnetkontakt för utanpåliggande montage med växlande (NC/NO) funktion som kan användas både i larm och passersystem för bevakning av t.ex. dörrar och fönster mot obehörig öppning.
För snabb och enkel montering har den skruvplint med trådskydd och sabotagekontakt mot öppning. Kontakten kan med medföljande plastdistanser monteras på stål och det finns olika typer av montagevinklar och extra stark magnet som tillbehör.
Teknisk specifikation
Teknisk specifikation:
| Monteringssätt: | Utanpåliggade |
| Kontaktfunktion: | Växlande (NC/NO) |
| SBSC-intyg: | 9-212, klass 3 |
| Magnettyp: | Alnico 5 Sluter vid omagnetiskt material (typiskt värde): 26 mm Sluter vid magnetiskt material (typiskt värde): 14 mm (med 1 distans) |
| Kontaktdata: | 175 VDC / 250 mA / 5 VA |
| Sabotageskydd: | Ja |
| Kapsling: | ABS plast, IP43 (IEC529) |
| Arbetstemperatur: | -40 - +70 °C |
| Mått (B x H x D): | Kontaktdel 65 x 20 x 15 mm Magnetdel 65 x 14 x 10 mm |
Filmer
Dokument och filer
Andra produkter från samma varumärke
-
Varumärke: AlarmtechReläbox med ett växlande relä och sabotagebrytare, lämplig för larmapplikatio...Art nr. 20287D
-
Varumärke: AlarmtechGD-370 är en glaskrossdetektor med reläutgång som kan anslutas direkt till ce...Art nr. 13639
-
Varumärke: AlarmtechMagnetkontakt för utanpåliggande montage i vit ABS-plast. MC 472 har växlande...Art nr. 14574
-
Varumärke: AlarmtechMC 440 är en magnetkontakt för utanpåliggande montage med NC-funktion som kan...BeställningsvaraArt nr. 14571