- Hem »
- Larm & Säkerhet
- » Larmsystem Ksenia
- » Radioprodukter Ksenia
- » Radiobaserad IR-detektor unum
Beskrivning
Unum WLS är en radiobaserad IR-detektor (868 MHz). Detektorn har sabotageskydd i form av bortbrytningsskydd och skydd mot öppning av kapslingen.
unum WLS skickar regelbundet ett övervakningsmeddelande
till lares (med en programmerbar pollning, standard 5 minuter),
som skickar ett svarsmeddelande för att bekräfta överföringen.
En lysdiod blinkar när enheten sänder ett larm, sabotage eller
återställning inom 10 minuter efter skickad programmering. Vid låg batterinivå (2,1 V) skickas en varning till mottagaren.
Batterilivslängden påverkas av följande faktorer:
- Signalstyrkan.
- Antalet gånger den påverkas (antal sändningar).
- Pollning.
Det är möjligt att stänga av PIR-sensorn när systemet är frånkopplat (standardinställning), vilket drastiskt minskar strömförbrukningen och ökar batteriets livslängd. Om detektorn används i system för hemautomatisering kan avstängningsfunktionen kopplas bort.
Batteri som används är 1st Batteri CR123A 3V 1500mAh Lithium
Teknisk specifikation
| Batteri: | 3 V, typ CR123A |
| Batterilivslängd: | Upp till fyra år |
| Frekvens: | 868 MHz |
| Räckvidd: | Upp till 400 m beroende på omgivning. |
| Arbetstemperatur: | + 5 till + 40 °C |
| Mått (L x B x D): | 113 x 60 x 45 mm. |
Filmer
Dokument och filer
-
Art nr. 18130
-
Varumärke: KseniaE 6310390 Antenn 4G med 5m kabel och magnetfot. Avsedd för lares 4.0 i metal...Art nr. 12225
-
Varumärke: KseniaOpera är en grå fjärrkontroll som snabbt och enkelt kan koppla till och från ...Art nr. 12262
-
Varumärke: KseniaVolo är en beröringsfri läsare som ansluts via databussen och har en lysdiod ...Art nr. 12112
-
Varumärke: Ksenialares 4.0 140 wls är centralapparat från Ksenia Security. Med Ksenia´s nya mo...Art nr. 12129